Wiosna bardów

Liczba odwiedzających: 153
Niewielki festiwal poezji śpiewanej dążący w stronę krainy drapieżności

Wiosna Bardów 2025

25 kwietnia, piątek, godz. 19.00
sala widowiskowa w ratuszu, Legionowo, ul. Piłsudskiego 41
Projekt Volodia
Salkersi
bilety - 40 zł - na → biletyna.pl i w kasie MOK

26 kwietnia, sobota, godz. 19.00
sala widowiskowa w ratuszu, Legionowo, ul. Piłsudskiego 41
Aleksander Bal
Jarosław Chojnacki
bilety - 40 zł - na → biletyna.pl i w kasie MOK

O wykonawcach Wiosny bardów 2025

Projekt Volodia wyrósł na fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego.
Lider i pomysłodawca zespołu - Janusz Kasprowicz - zaprosił do współpracy muzyków grających na co dzień jazz, rock, flamenco, blues. Powstał niepowtarzalny, urozmaicony brzmieniowo projekt muzyczny, prezentujący kultowe utwory legendarnego barda Włodzimierza Wysockiego.
Zespół zadebiutował w 2011 roku płytą z piosenkami mistrza, poźniej interpretował po swojemu twórczość Stanisława Grzesiuka, Toma Waitsa, Leonarda Cohena, posługiwał się tekstami Andrzeja Bursy i Władysława Broniewskiego, nawiązywał do lwowskiego folkloru. 
W tym roku powraca do tworczości Wysockiego z nowym programem, z nowymi tłumaczeniami legendarnych tekstów, w zaskakujących aranżacjach z gitarą elektryczną, banjo, ukulele, basem, perkusją, akordeonem i autorskim wynalazkiem zespołu – vinofonem.
Uniwersalność muzyki zespołu pozwala mu gromadzić na koncertach publiczność w każdym wieku, od nastolatków do fanów Wysockiego pamiętających jego występy "na żywo". 
Projekt Volodia występuje w składzie:
Janusz Kasprowicz – wokal, gitara basowa,
Bogdan Bińczak – akordeon, vinofon, instr. perkusyjne,
Robert Gawron – gitara akustyczna, banjo, ukulele,
Marcin Kotlarski – gitara elektryczna,
Tomasz Burzyński – perkusja.

 → projektvolodia.pl    

Projekt Volodia - Nie lubię

Projekt Volodia - Bal na Gnojnej

Salkersi
Był sobie kiedyś mały świat, gdzie królowała muzyka i radość. Na tym świecie żyli Salkersi, niezwykłe stworzenia, których muzyka potrafiła ożywić nawet najskrytsze marzenia.
Salkersi byli znani ze swojej wspaniałej muzyki, która odmieniała życie każdego, kto ją usłyszał. Ich instrumenty były tak magiczne, że kiedy tylko zaczynali grać, wszystko wokół stawało się piękniejsze i bardziej kolorowe.
Jednak pewnego dnia na świat Salkersów spadł mroczny cień. Zły czarownik zrobił wszystko, aby zniszczyć ich muzykę i zapanować nad światem. Salkersi zostali zmuszeni do ucieczki, a ich magiczne instrumenty trafiły w ręce czarownika.
Salkersi nie poddali się. Postanowili odzyskać swoje instrumenty i przywrócić światu muzykę. Wyruszyli więc w niebezpieczną podróż przez lasy, góry i morza, aby odnaleźć czarownika i pokonać go. Po wielu trudach i niebezpieczeństwach Salkersi w końcu dotarli do czarownika i stoczyli z nim decydującą walkę. Ich muzyka była tak potężna, że czarownik nie miał szans.
Ostatecznie Salkersi zwyciężyli i odzyskali swoje instrumenty. Znowu grali swoją muzykę, która rozbrzmiewała na całym świecie. Ich instrumenty były teraz jeszcze potężniejsze, a ich muzyka jeszcze bardziej magiczna. Wszyscy żyli w pokoju i sczęściu, a świat znów stał się piękny i kolorowy, dzięki niezwyklym stworzeniom znanym jako Salkersi.
Saklersi występują w składzie:
Hania Klepacka – klawisze, wokal,
Maurycy Idzikowski – trąbka, stepowanie, wokal,
Wojtek Makowski – perkusja, sample, wokal,
Kuba Garścia - vj.

→ youtube.com/@hannaklepacka5932  

Salkersi - Szmira

Salkersi - Mix

Aleksander Bal
Białoruski muzyk, poeta, bard, obecnie na emigracji w Polsce.
W tworczości idzie bezkompromisową, "środkową ścieżką" bardowskiej tradycji. Mówi o sobie otwarcie, że jest bardem, a nie szansonistą.
W tekstach sięga po tematy uniwersalne, ale też odnosi się do obfitego zasobu zła w otaczającym go świecie; opowiada się zdecydowanie przeciwko zniewoleniu i przemocy, prowokacyjnie śpiewając o tym po rosyjsku.
Jest mistrzem gitary, a skomponowane przez niego i wykonywane akompaniamenty do pieśni są jakością samą w sobie. W jego wykonaniu nawet recital gitarowy bez słów nie byłby nudny.
Żyjąc na emigracji w Polsce trochę tu koncertuje, wyjeżdża też na recitale dla białoruskich diaspor - ostatnio do Tbilisi, Rzymu i Roterdamu. Legionowo odwiedzi po raz drugi - śpiewał u nas równo rok temu w kameralnej sali MOK.

→ youtube.com/@AlexanderBal              

Aleksander Bal - Żadnej różnicy

Aleksander Bal - Walczyk bezlitosny

Jarosław Chojnacki 
Jeden z najlepszych głosów polskiej sceny poezji śpiewanej, laureat kilkudziesięciu konkursów i festiwali piosenki literackiej, niezrównany interpretator poezji Asnyka, Tuwima, Buszmana, Lorki, Achmatowej i wielu innych. Autor płyt "Zabijanie czasu" i "Horyzont Zdarzeń". 
Każdy koncert tego ekspresyjnego artysty to niezwykle wydarzenie, spektakl słów i dzięków, które kruszą mury codzienności i zatrzymują wskazówki zegarów.
— Moim celem jest wywoływanie wśród widzów silnych emocji i refleksji - mówi o swojej twórczości. - Każdy mój koncert traktuję jakby był ostatnim, co daje mi energię i motywację do przekazywania publiczności tego, co dla mnie najcenniejsze. Występuję najczęściej sam z gitarą, ale sięgam również po instrumenty klawiszowe i podkłady muzyczne. Każdy utwór to osobna historia, a moim zadaniem jest opowiedzieć ją w taki sposób, by poruszyć słuchacza.
Występował na legionowskich Wiosnach bardów w latach 2011-2015.

→ youtube.com/@jarekchojnacki1851          

Jarosław Chojnacki - Powrót (z programu Raj Kaczmarskiego)

Jarosław Chojnacki - Adio Querida


Patronat madialny  toiowo_logo_kolor.jpg (138 KB)  → Mazowieckie To i Owo      

wb-2025-plakat-1.jpg (1.01 MB)