Mazowiecki Jazz Jam Legionowo 2019

Liczba odwiedzających: 393

jazz-plakat-a.jpg (246 KB)

IV edycja festiwalu Mazowiecki Jazz Jam Legionowo odbyła się w październiku 2019. Wstępem do koncertów gwiazd były dwa wydarzenia plenerowe "Jazz na ulicach", które odbyły się 3 i 10 X. Było też spotkanie jazzowe w Klubie Winylowej Płyty oraz wystawa fotografii Jarosława Wierzbickiego, a także prezentacja poświęcona Zbigniewowi Seifertowi z udziałem Mateusza Smoczyńskiego. Wreszcie cały weekend z koncertami gwiazd: 18 X - Tubis Trio i Beata Przybytek z zespołem, 19 X - Wojciech Karolak Piano Trio i Adam Bałdych Quartet, 20 X - Leszek Możdżer solo.
Wydarzenie było współfinansowane ze środków samorządu Województwa Mazowieckiego, oraz wsparte finansowo przez Powiat Legionowski. 

PROGRAM IV edycji 

3 października, godz. 16.00
dziedziniec ratusza, Legionowo, ul. Piłsudskiego 41
Koncert plenerowy "Jazz na ulicach" - Legionowska Szkoła Bluesa i przyjaciele
Inauguracja IV edycji Mazowieckiego Jazz Jam Legionowo 

6 października, godz. 14.00
filia MOK Legionowo, ul. Targowa 65
Jazzowe popołudnie w Klubie Winylowej Płyty 

10 października, godz. 16.00
plac przy dworcu kolejowym, Legionowo, ul. Kościuszki 8
Koncert plenerowy "Jazz na ulicach" - Legionowska Szkoła Bluesa i przyjaciele 

17 października, czwartek, godz. 19.00
sala w MOK Legionowo, ul. Norwida 10
Zbigniew Seifert geniusz skrzypiec jazzowych
Prezentacja multimedialna Fundacji im. Zbigniewa Seiferta
Solowy koncert Mateusza Smoczyńskiego 

18 października, piątek
sala widowiskowa w ratuszu, Legionowo, ul. Piłsudskiego 41
19.00 - Tubis Trio
21.00 - Beata Przybytek z zespołem 

19 października, sobota
sala widowiskowa w ratuszu, Legionowo, ul. Piłsudskiego 41
19.00 - Wojciech Karolak Piano Trio
21.00 - Adam Bałdych Quartet 

20 października, niedziela
sala widowiskowa w ratuszu, Legionowo, ul. Piłsudskiego 41
19.00 - Leszek Możdżer solo 

15 - 25 października
Galeria Sztuki Ratusz, Legionowo, ul. Piłsudskiego 41
Wystawa Cały mój jazz - fotografie Jarka Wierzbickiego 

Mazowiecki Jazz Jam Legionowo jest współfinansowany ze środków samorządu Województwa Mazowieckiego. 

01.jpg (172 KB)

W 40. rocznicę śmierci Patrona Fundacji im. Zbigniewa Seiferta, instytucja przygotowała prezentację multimedialną, która zaprezentowana zostanie przez ANETĘ NOREK-SKRYCKĄ, autorkę jedynej pełnej biografii polskiego genialnego artysty oraz koncert solowy MATEUSZA SMOCZYŃSKIEGO.
Mateusz Smoczyński - skrzypek jazzowy, absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Andrzeja Gębskiego. Od 2017 roku prowadzi klasę skrzypiec jazzowych na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Zwycięzca II Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta. W rankingu Jazz Top magazynu Jazz Forum został uznany za jazzowego skrzypka roku 2017. Występował na najważniejszych scenach i festiwalach jazzowych niemal na całym świecie. Współpracował z takimi artystami jak: Branford Marsalis, Bobby McFerrin, Gil Goldstein, Richie Beirach, Glen Moore, Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Urszula Dudziak, Vladislav ?Adzik? Sendecki, Leszek Możdżer, Janusz Skowron, Kazimierz Jonkisz, Jerzy Maksymiuk, Kayah, Natalia Kukulska, Anna Maria Jopek, Monika Borzym, Aga Zaryan, Grzech Piotrowski, Adam Sztaba i Sebastian Karpiel Bułecka. 

02.jpg (195 KB)
foto - Jarosław Wierzbicki 

Muzyka Tubis Trio charakteryzuje się chwytliwymi melodiami, zaraźliwym, świetnie dobranym, lekko popowym rytmem pełnym synkop i lirycznymi solówkami. Zespół zaprezentuje materiał z dwóch pierwszych płyt studyjnych: "The Truth" (Challenge Records, 2017) oraz "Flashback" (Audio Cave, 2018), a także przedstawi utwory z najnowszego albumu "So Us", który ukaże się w grudniu nakładem wytwórni Audio Cave. Na płycie tej znajdzie się osiem utworów, które będą kontynuacją stylu z poprzednich dwóch płyt, ale z jeszcze większą dawką energii i melodyjności. Wszystkie utwory Tubis Trio są kompozycjami oryginalnymi. 
Zespół wystąpi w składzie:
Maciej Tubis - fortepian
Paweł Puszczało - kontrabas
Przemysław Pacan - perkusja 

03.jpg (46 KB)
foto - Rita Lorenc 

Beata Przybytek
Po nagrodzonej Mateuszem Trójki płycie "I`m Gonna Rock You" Beata Przybytek wraca z nowym autorskim albumem "Today Girls Don`t Cry", którego zawartość zaprezentowana zostanie podczas legionowskiego koncertu. Artystka proponuje zróżnicowany repertuar będący ekscytującą podróżą poprzez muzyczne stylistyki - można odnaleźć tu elementy bluesa, jazzu, soulu, R`n`B, funky, muzyki latynoskiej, a także gospel.
Wszystkie utwory skomponowane zostały przez Przybytek, a w słowa ubrali je wybitni autorzy: Alicja Maciejowska, Grzegorz Wasowski i Dariusz Dusza.
Adam Poprawa napisał o niej: "Głos to doprawdy niezwykły. Niski i mocny, ekspresyjny, o nieco chropawej, "czarnej" barwie. Szerokim zakresem naturalnych dyspozycji wokalnych Beata Przybytek operuje w sposób różnorodny i przemyślany. Efektem jest jazzowy śpiew najwyższej próby." 

04.jpg (78 KB)
foto - Jarosław Wierzbicki 

Wojciech Karolak, wybitny legendarny polski jazzman, wirtuoz organów Hammonda, pianista, kompozytor i aranżer przedstawia długo oczekiwany nowy album pt. "Moontag", tym razem w klasycznym fortepianowym trio jazzowym. W programie prezentującym utwory z tej płyty biorą udział: wybitny kontrabasista, zdobywca nagrody Grammy Paweł Pańta, który jest również pomysłodawcą i producentem płyty oraz mistrz swingowego grania, perkusista Arek Skolik. Na "Moontag" składają się kompozycje wybitnych postaci polskiej muzyki: Karolaka, Kurylewicza, Komedy, Wasowskiego, jak również twórców amerykańskich: Ellington, Previn, Robinson, Lane i Hefti. Melodyjność gry Karolaka, jego swing, umiar i wyczucie formy doskonale łączą się z błyskotliwymi i śpiewnymi solówkami basu oraz bluesowym i swingowym brzmieniem sekcji rytmicznej napędzanej przez Skolika. 
To doskonałe brzmiąca audiofilska muzyczna podróż do krainy swingu, bluesa, ballady jazzowej i zaskakującego latynoskim kolorem. Obowiązkowa pozycja dla każdego fana jazzu. 

05.jpg (90 KB)
foto - Kasia Stańczyk 

Adam Bałdych Quartet
SACRUM PROFANUM to najnowszy projekt Adama Bałdycha i jego kwartetu, nagrany dla prestiżowej niemieckiej oficyny wydawniczej ACT MUSIC, który swoją premierę miał 29 marca 2019 roku. SACRUM PROFANUM jest próbą wpisania muzyki sakralnej różnych epok w kontekst współczesnego świata - jego bogactwa brzmień, wolności interpretacji i ekspresji. Kompozycje średniowiecznej mistyczki Hildegardy z Bingen, latami trzymane w sekrecie w Watykanie "Miserere" Gregorio Allegriego czy utwory współczesnej awangardzistki Sofi Gubaiduliny to materiał dotychczas wykonywany z ogromnym namaszczeniem formalnym, a jego próby jakiejkolwiek ingerencji aranżacyjno - interpretacyjnej były wręcz zabronione. Bałdych czujnie obserwując przemiany dzisiejszego świata, podejmuje to wyzwaniei tworzy nowy projekt, włączając w niego również swoje nowe kompozycje napisane specjalnie dla tego kwartetu. Po nie zwykle udanych projektach "TheNewTradition" z Yaronem Hermanem, "Antiphona-PsalmySyryjskie" czy tatnio "Brothers" z norweskim Helge Lien Trio, Bałdych tym razem proponuje muzykę niezwykle uduchowioną realizowaną w duchu nieskrępowanej improwizacji i przyużyciu współczesnych środków artystycznych jak dźwięk dookólny i wizualizacje. Tworzy muzykę konceptualną, ale wciągłym dialogu ze swoim odbiorcą. Najnowszy projekt Adama Bałdycha - Adam Bałdych Quartet - współtworzony jest z wybitną czołówką polskiego jazzu Krzysztofem Dysem na fortepianie, Michałem Barańskim na kontrabasie i Dawidem Fortuna na perkusji. "Spoglądając wstecz na dorobek Adama Bałdycha odnoszę wrażenie, że gra w tej chwili z najlepszym zespołem, jaki udało mu się stworzyć w ostatnich latach, a album "Sacrum Profanum" jest jedną z najlepszych płyt jazzowych, jakie ukazały się w ostatnim okresie". (Tomasz Szachowski) 

06.jpg (40 KB)
foto - Jarosław Wierzbicki 

Leszek Możdżer - wybitny pianista i kompozytor, dokonał w polskim jazzie mentalnej i stylistycznej rewolucji, jaka nie stała się wcześniej udziałem żadnego innego jazzmana. Trudne jazzowe frazy, skomplikowane improwizacje, melodykę standardów i subtelność kompozycji ubrał w ramy specyficznego jazzu, który - nie siląc się na wylewność wobec słuchaczy, komercję i przebojowość - stał się tętniącym ekspresją "jazzem Leszka Możdżera".
Jazzowa wyobraźnia, ciekawy zamysł improwizacji, subtelność chopinowskich etiud i mazurków, "komedowskie" inspiracje - tworzą w jego muzyce nową barwę dla jazzowej kameralistyki fortepianowej. Leszek Możdżer jest jednym z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych. Światowej klasy, odważny eksplorator i oryginalny twórca, wyróżniający się własnym językiem muzycznym. Nagrywał płyty z najwybitniejszymi polskimi muzykami jazzowymi: Tomaszem Stańką, Januszem Muniakiem, Michałem Urbaniakiem, Adamem Pierończykiem, Henrykiem Miśkiewiczem, Anną Marią Jopek. Nagrywał też ze Zbigniewem Preisnerem (m.in. Requiem dla mojego przyjaciela oraz 10 łatwych utworów na fortepian). Od lat współpracuje również z mieszkającym w Los Angeles kompozytorem Janem Kaczmarkiem, wliczając w to nagranie nagrodzonej Oscarem muzyki do Finding Neverland. Możdżer koncertował i nagrywał z międzynarodowymi gwiazdami takimi jak: David Friesen, Pat Metheny, Arthur Blythe, Buster Williams, Billy Harper, Joe Lovano, Archi Shepp, David Liebman, Charles Fox, Lester Bowie, David Gilmour, Marcus Miller, John Scofield, Steve Swallow, Eddi Daniels, Tan Dun. Pianista najpełniej odnajduje się w projektach solowych i autorskiego trio z Larsem Danielssonem i Zoharem Fresco. 

07.jpg (106 KB)
Jarek Wierzbicki
Człowiek, który odebrał niewiarygodnie trudne lekcje od życia. Jego miłością - muzyka, pasją - fotografia. Celem - uchwycenie emocji, które niesie ze sobą jazz. Zaraża entuzjazmem, wzrusza prawdą zaklętą w jego zdjęciach, inspiruje i pomaga, ofiarowując to co najcenniejsze ? serce na dłoni. Współpracuje z Jazz Forum i magazynem JazzPRESS. Jego pierwsza wystawa "Cały Mój Jazz" odbyła się we wrześniu 2016 roku. Po niej przyszedł czas na kolejne: 2016 - Mazowiecki Jazz Jam. Festiwal w Legionowie, 2017 - GetCloser Jazz Fest na Węgrzech; wystawę otwierał John Scofield, 2017 - Młyn Jazz Festival w Wadowicach, gdzie pojawił się sam Herbie Hancock, a po której to wystawie zgromadzonych oprowadzał Michał Urbaniak, 2019 - 4. Love Polish Jazz Festival w Tomaszowie Mazowieckim. W 2018 roku jego zdjęcie przedstawiające Rudy`ego Birda dostało się do finałowej trzydziestki prestiżowego konkursu Jazz World Photo. W tym samym konkursie, w 2019 roku, fotografią przedstawiającą Leszka Możdżera, wykonaną na 3. Love Polish Jazz Festival, zajął 5 miejsce. Tego samego roku zdjęcia przedstawiające Tomasza Stańko, Bobby McFerrina i Marcusa Millera znalazły się pośród 33 finałowych fotografii prestiżowego konkursu MK Foto im. Marka Karewicza. Jarek Wierzbicki to także organizator koncertów charytatywnych na rzecz Fundacji "Daj Herbatę" oraz dyrektor artystyczny Mazowieckiego Jazz Jam. Festiwal w Legionowie. 
W 2019 roku fotografia przedstawiająca Leszka Możdżera zajęła 5 miejsce w konkursie Jazz World Photo W tym samym 2019 roku 3 fotografie (Tomasza Stańko, Marcusa Millera i Bobbyego McFerrina) znalazły się pośród 33 finałowych fotografii pierwszej edycji konkursu MK Jazz Foto im. Marka Karewicza.
Organizator koncertów charytatywnych. Przyjaciel środowiska jazzowego i niezwykły człowiek.
Mariola Borowska / Jazz Forum