Mazowiecki Jazz Jam Legionowo 2022

Liczba odwiedzających: 121

Jazz Jam. Legionowo - siódma edycja - 2022 

Siódma edycja festiwalu Mazowiecki Jazz Jam. Legionowo odbyła się w dniach 21 - 23 października 2022 w legionowskim ratuszu. Na scenie wystapiły gwiazdy muzyki improwizowanej: Janusz Szrom z zespołem (projekt Zaucha SongBook), Krzysztof Ścierański Quartet, Włodzimierz Nahorny Trio, Mariusz Bogdanowicz Quintet i zespoł 5/6.
Koncertom towarzyszyła wystawa Roberta Kukli "Muzycy".
Wydarzenie współfinansowane przez Powiat Legionowski.
Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Zdjęcia - Matylda Durka-Wróbel. 

jazz2022-1.jpg (51 KB)

jazz2022-2.jpg (50 KB)

jazz2022-3.jpg (60 KB)

jazz2022-4.jpg (61 KB)

jazz2022-5.jpg (61 KB)

jazz2022-6.jpg (48 KB)

jazz2022-7.jpg (76 KB)

jazz2022-8.jpg (50 KB)

jazz2022-9.jpg (59 KB)

jazz2022-10.jpg (49 KB)

jazz2022-11.jpg (69 KB)

Jazz narodził się w Nowym Orleanie na przełomie XIX i XX wieku. Miasto było diabelskim tyglem narodowości i ras. Czarni robotnicy z licznych plantacji koili swój niewolniczy ból śpiewając "spirituals", później bluesa. Kolorowi, a później i Europejczycy rozpoczęli epos stylu nowoorleańskiego opartego na tych dwóch gatunkach. 
Ale najpierw były ragtime`y za sprawą genialnego pianisty Scotta Joplina, który skomponował ich sześćset. Ragtime pozbawiony był jednak kluczowego elementu ducha jazzu ? improwizacji. 
Jazz w Polsce po lekko swingującym dwudziestoleciu międzywojennym wybuchł w połowie lat 50-tych, zwłaszcza po odwilży 1956 roku. Epokowym wydarzeniem był festiwal jazzowy w Sopocie. Osiemdziesiąt tysięcy fanów, parady uliczne, stadion wypełniony jazzową widownią, a wszystko w atmosferze skrawka wolności i wolnej muzyki jakże innej od sztuki, którą władza uznała za właściwą. 
Mazowiecki Jazz Jam organizujemy od siedmiu lat w hołdzie tym, którzy w ówczesnych latach rozpoczynali historię wielkiego polskiego jazzu wbrew polityce, panującym trendom i koniunkturom. Byli to - jak ich nazwałem - wielcy 30-letni - jako parafraza "Pięknych dwudziestoletnich" Marka Hłaski i "Szpetnych czterdziestoletnich" Agnieszki Osieckiej. Stanowili oni wtedy elitę polskiej awangardy w sztuce - Roman Polański, Zbigniew Cybulski, Agnieszka Osiecka, Leopold Tyrmand czy Marek Hłasko to czołowi reprezentanci tego nurtu. 
W jazzie zaś był to patron naszego festiwalu Krzysztof Komeda-Trzciński. W sztuce, którą uprawiał, śmiało sięgał po coś, co okazywało się najbardziej twórcze i wartościowe. Robił milowe kroki tam, gdzie inni dreptali w miejscu. 
Ci, co z nim grali, stawiali podobne kroki - Tomasz Stańko, Andrzej Trzaskowski, Zbigniew Namysłowski. Komeda pchnął polski jazz na nowe tory, otworzył go na świat i wyznaczył jego perspektywy. 
Legionowski festiwal gościł w poprzednich latach Leszka Możdżera, Michała Urbaniaka, Jan Ptaszyna Wróblewskiego, Adama Makowicza, Włodzimierza Pawlika. 
W ubiegły weekend grali u nas Janusz Szrom, Krzysztof Ścierański, Włodzimierz Nahorny, Mariusz Bogdanowicz oraz świetnie zapowiadająca się młoda grupa wokalna 5/6. 
Zapraszamy za rok na ósmą odsłonę Mazowieckiego Jazz Jam. Legionowo. 
Zenon Durka 

21 października
sala widowiskowa w ratuszu, Legionowo, ul. Piłsudskiego 41
Mazowiecki Jazz Jam. Legionowo
godz. 18.30 - otwarcie wystawy "Muzycy"
godz. 19.00 - koncert Janusza Szroma z zespołem (Zaucha songbook)
godz. 21.00 - koncert Krzysztof Ścierański New Quartet 

22 października
sala widowiskowa w ratuszu, Legionowo, ul. Piłsudskiego 41
Mazowiecki Jazz Jam. Legionowo
godz. 19.00 - koncert Włodzimierz Nahorny Trio
godz. 21.00 - koncert Mariusz Bogdanowicz Quintet 

23 października
sala widowiskowa w ratuszu, Legionowo, ul. Piłsudskiego 41
Mazowiecki Jazz Jam. Legionowo
godz. 19.00 - koncert zespołu 5/6