Główne koncerty festiwalu Mazowiecki Jazz Jam. Legionowo, które odbywały się w sali widowiskowej ratusza przez trzy dni - od 22 do 24 października 2021 - przyciągnęły liczne rzesze fanów jazzu nie tylko z Legionowa. Nic w tym dziwnego, bo gwiazdy, które pojawiły się na scenie, warte były obejrzenia i posłuchania z wielu względów. Podczas pierwszego koncertu można było podziwiać jedną z największych gwiazd jazzowej wokalistyki - Ewę Bem. Koncert drugi rozpoczął Jan "Ptaszyn" Wróblewski ze swym kwartetem, dając znać, że wiek artysty jazzowego jest rzeczą względną, wobec talentu i profesjonalizmu drugorzędną. Po nim na scenie pojawił się skład młody: Bartek Eskaubei i Tomasz Nowak Quartet ft. Mr Krime, łączący tradycje jazzowe z rapowym niepięciem. Koncert trzeci rozpoczął się dla odmiany eksperymentami z granicami jazzu zaoferowanymi przez O.N.E. Quintet, a zakończył tradycyjnymi brzmieniami Trio Marcina Wasilewskiego.
Miłym, niespodziewanym akcentem tej edycji było wręczenie dyrektorowi MOK, Zenonowi Durce, odznaczenia "Zasłużony dla kultury polskiej", przyznanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.
Mazowiecki Jazz Jam. Legionowo to nie tylko coś dla ucha, ale i coś dla oka. Koncertom towarzyszyła wystawa fotografii jazzowych gwiazd autorstwa Lecha Basela.
Przedsięwzięcie Mazowiecki Jazz Jam. Legionowo współfinansowane było ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego, ze środków Samorządu Powiatu Legionowskiego oraz wsparte przez PWK Legionowo sp. z o.o.
Koncert Ewy Bem z zespołem - 22 X 2021
Zenon Durka, zasłużony dla kultury polskiej - 23 X 2021
Koncert Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego - 23 X 2021
Koncert Eskaubei i Tomasz Nowak Quartet ft. Mr Krime - 23 X 2021
Koncert O.N.E. Quintet - 24 X 2021
Koncert Marcin Wasilewski Trio - 24 X 2021
Stoisko z wydawnictwami jazzowymi
22 października, godz. 20.00
sala w ratuszu, Legionowo, ul. Piłsudskiego 41
Mazowiecki Jazz Jam. Legionowo
Koncert Ewy Bem z zespołem
23 października
sala w ratuszu, Legionowo, ul. Piłsudskiego 41
Mazowiecki Jazz Jam. Legionowo
godz. 19.00
Koncert Jan Ptaszyn Wróblewski Kwartet
godz. 21.00
Bartek Eskaubei i Tomasz Nowak Quartet
24 października
sala w ratuszu, Legionowo, ul. Piłsudskiego 41
Mazowiecki Jazz Jam. Legionowo
godz. 19.00
O.N.E. Quintet
godz. 21.00
Marcin Wasilewski Trio
Ewa Bem
Karierę artystyczną rozpoczęła w 1969 w słynnym klubie Stodoła, w zespole bluesowym. W 1970 rozpoczęła karierę solową będąc wokalistką w kwartecie na czele ze Zbigniewem Seifertem. Niedługo po tym znalazła się w składzie zespołu Bemibek (późniejszy Bemibem). Z zespołem tym wystąpiła na warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym Jazz Jamboree. Współpracuje z czołówką polskich muzyków jazzowych oraz czołowymi polskimi orkiestrami. Występowała nie tylko w kraju, ale również w miejscach odległych, jak Kuba, Indie czy USA. Była przewodniczącą jury w telewizyjnym programie "Droga do gwiazd" emitowanym przez stację TVN. Po śmierci córki w listopadzie 2017 zawiesiła działalność, jednak obecnie powróciła do aktywności.
Jan Ptaszyn Wróblewski Kwartet
Jan Wróblewski pochodzi z rodziny adwokackiej. Równolegle do nauki w liceum kształcił się w Podstawowej Szkole Muzycznej w Kaliszu, gdzie uczył się gry na fortepianie i klarnecie. W tym czasie grał w kaliskim zespole jazzu tradycyjnego "Ładne Kwiatki". Studiował na wydziale Mechanizacji Rolnictwa Politechniki Poznańskiej, a następnie na Akademii Muzycznej w Krakowie. Podczas studiów w Poznaniu założył własny zespół, współpracował też z Kwintetem Jerzego Miliana. W 1956 roku zaproszono go do formacji Krzysztofa Trzcińskiego. W Sekstecie Komedy grał na saksofonie barytonowym. Występ z tą grupą był dla niego profesjonalnym debiutem; zagrali m. in. na festiwalach jazzowych w Sopocie. Za punkt przełomowy w karierze Jana Wróblewskiego uważa się przesłuchanie przeprowadzone latem 1958 przez George Weina (amerykańskiego promotora jazzu), w wyniku którego został on zaangażowany do orkiestry International Newport Band i jako pierwszy polski jazzman oraz jedyny z krajów zza tzw. żelaznej kurtyny wystąpił na festiwalu jazzowym w Newport (USA). Po tym koncercie występował w wielu miastach Stanów Zjednoczonych, a następnie w Europie, Indiach, Afryce i Azji. W latach 1968-78 kierował Studiem Jazzowym Polskiego Radia. Współpraca z Willisem Conoverem (popularyzatorem Jazzu w Radio Music USA) zaowocowała powstaniem audycji 3 kwadranse jazzu, którą prowadzi nieprzerwanie od 1970 roku.
Kwartet (Quartet) powstał w połowie lat dziewięćdziesiątych. Ma na koncie niezliczoną ilość koncertów, nagrań, udziałów w festiwalach, a także mnóstwo zagranicznych eskapad.
KWARTET Ptaszyna Wróblewskiego tworzą:
Jan Ptaszyn Wróblewski - tenor sax,
Wojciech Niedziela - piano,
Andrzej Święs - bass,
Marcin Jahr - drums.
Kwartet (Quartet) powstał w połowie lat dziewięćdziesiątych. Ma na koncie wiele koncertów, nagrań, udziałów w festiwalach, a także mnóstwo zagranicznych eskapad. Reprezentuje muzykę opartą o najklasyczniejsze jazzowe tradycje, nie pomijając jednak bardziej współczesnych osiągnięć. Zespół stara się grać zawsze dynamicznie, aczkolwiek i liryczne klimaty nie są mu obce. Ucieka od wszelkiego rodzaju niesprawdzonych eksperymentów, ale także od dobrze sprawdzonych schematów. To powoduje, że nie jest wyobcowany od swojej publiczności.
Eskaubei i Tomek Nowak Quartet
Jedyny w kraju zespół łączący w sposób permanentny jazzowe improwizacje na najwyższym poziomie ze świetnymi rapowanymi tekstami w języku polskim. Ich pierwsza płyta "Będzie dobrze" zyskała wysokie noty. Zespół właśnie wydał drugą płytę "Tego Chciałem" (For Tune), która, podobnie jak debiut, była entuzjastycznie komplementowana m.in. przez Michała Urbaniaka, Adama Barucha czy Vitolda Reka.
Drugi rok z rzędu zostali podwójnymi zwycięzcami (głosami słuchaczy i czytelników) plebiscytu Jazz 2016 Jazzpress i RadiaJAZZ.FM w kategoriach: "polska jazzowa płyta roku" i "polski jazzowy zespół roku". Zespół regularnie występuje na najważniejszych polskich festiwalach jazzowych, koncertując m.in. z legendarnym Michałem Urbaniakiem. Ma na koncie również występy zagraniczne, w tym na jednym z największych hiphopowych festiwali na świecie - Hip Hop Kemp w Hradcu Kralove. Występował w najlepszych jazzowych klubach w kraju: Żak, Harris Piano Jazz Bar, 12on14, Metrum czy Vertigo.
Liderzy zespołu: Tomasz Nowak i Eskaubei, na co dzień żyją i tworzą w Rzeszowie.
Zespół tworzą czołowi polscy muzycy jazzowi:.
Tomasz Nowak - trąbka,
Jakub Płużek - piano,
Alan Wykpisz - gitara basowa,
Filip Mozul - perkusja,
Bartłomiej Skubisz "Eskaubei" - rap, spoken word.
O.N.E Quintet O formacji jest w tym roku głośno. Powstały w 2016 roku. W 2020 roku wydały swój debiutancki album, który otrzymał nominację do nagrody Fryderyka. Pięć młodych kobiet. Każda ze sporymi doświadczeniami i sporą lista aktywności indywidualnych. W końcu też każda nagradzana nie tylko w Polsce, ale również za granicą.
O.N.E Quintet wydają się pupilkami sporej części jazzowych mediów. Dziennikarz magazynu Jazz Forum w swojej recenzji uznał ich debiutancki album za "dojrzały, bezkompromisowy, obalający mity, łamiący konwencje. I w jakimś sensie przełomowy".
O.N.E. Quintet:
Monika Muc - saksofon altowy
Dominika Rusinowska - skrzypce
Pola Atmańska - fortepian
Kamila Drabek - kontrabas
Patrycja Wybrańczyk - perkusja
Marcin Wasilewski Trio
Zespół łączy wielką jazzową tradycję i nowoczesność, w kluczowej dla współczesnego jazzu i także ogromnie wymagającej formule fortepianowego trio, a jednocześnie potrafi znaleźć w jej obrębie swój własny rozpoznawalny głos.
To także jeden z najbardziej konsekwentnie rozwijających się zespołów polskiej sceny, otwarty na inspiracje otaczającą ich muzyką i przekuwający je we własny język muzycznej wypowiedzi. Uznawana jest za jedną z najwybitniejszych i unikatowych formacji jazzowych swojego pokolenia, cieszy się uznaniem zarówno na scenie krajowej, jak i zagranicznej.
W 2019 roku zespół będzie obchodzić 25 rocznicę istnienia w niezmienionym składzie. Jego historia sięga jednak 1990 roku. Wówczas powstała formacja Simple Acoustic Trio złożona z uczniów liceum muzycznego w Koszalinie. Na scenie zadebiutowali rok później. Niemal od samego początku zespół zaznaczał swoją obecność na scenie zbierając najbardziej prestiżowe nagrody zarówno w Polsce jak i za jej granicami. W 1993 roku do składu dołączył jako ostatni, perkusista Michał Miśkiewicz, syn słynnego jazzowego saksofonisty Henryka Miśkiewicza. Od tego momentu formacja działa jako kompletny band niepoddający się żadnym personalnym zawirowaniom. Zespół tworzą:
Marcin Wasilewski - fortepian,
Sławomir Kurkiewicz - kontrabas,
Michał Miśkiewicz - perkusja.