Na początku był absolutny porządek estetyczny za sprawą muzyki prawdziwego gentelmana (jakże rzadko dzisiaj możemy użyć tego określenia) Jerzego Wasowskiego z tekstami kolejnego gentelmana Jeremiego Przybory, który podzielił jego geniusz i legendę - jak mawiam Marcin Kydryński.
Te genialne, mądre, z jakże eleganckim poczuciem humoru piosenki (kto dzisiaj tak tworzy...) zaśpiewała Lora Szafran. Perfekcyjna intonacja, dykcja, interpretacja i ekspresja artystki wykreowały prawdziwą ucztę muzyczną, a piosenki "Ja dla Pana czasu nie mam" czy "O Romeo" określiłbym jako perełeczki recitalu.
Po nim na scenę wyszli bardzo młodzi muzycy z formacji Skicki Skiuk. Ich koncert to prawdziwa fuzja nietuzinkowych solówek saksofonu i gitary prześcigających się nawzajem w sferze wyobraźni muzycznej artystów w często i gęsto improwizowanych partiach, zaś sekcja rytmiczna była prawdziwym, jakże spójnym, fundamentem dla ich popisów. To nowoczesny, trudny jazz wywodzący się trochę od Johna Coltraina, ale jakże pewnie idący w swoim kierunku. Zauważyli to jurorzy festiwalu Jazz nad Odrą przyznając im Grand Prix w 2016 roku.
Miłosz Wośko to muzyk okrzepły, o wspaniałej wrażliwości i kulturze. Jako jedyny zaprezentował utwory Krzysztofa Komedy, a grał, jakby to sam mistrz siedział za fortepianem. Była to trochę muzyka poważna na jazzowo - pianista odwrócił utarte konwencje i zagrał jak w filharmonii, nie przeszkodziło w tym klimacie użycie syntezatora.
W ostatniej odsłonie zagrał - ale jak... Włodek Pawlik - prawdziwa gwiazda - gwiazda Jazz Jam. w Legionowie. Romantyczny, żywiołowy, zadziorny i uległy materii dźwiękowej perfekcjonista i wirtuoz a jednocześnie bawiący się (jak chłopiec) swoją inwencją i - jakże bawiący publiczność.
Dwa dni festiwalu, dwa dni braw na stojąco publiczności, wśród której znaleźli się przedstawiciele rządu - minister M. Błaszczak, środowisk twórczych - prezes ZAIKSu J. Fogler, dziennikarze, dyplomaci, samorządowcy i my - szara kochana publika.
Dziękuję za patronat Marszałkowi Województwa Mazowieckiego i z przyjemnością informuję, że przedsięwzięcie współfinansowane było ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Dziękuję partnerom - Starostwu Powiatowemu i Urzędowi Miasta Legionowo, sponsorom, którymi byli PEC Legionowo, PWK Legionowo, Andrzej Piętka, Aviotex i Dawtona oraz patronom medialnym: Mazowieckiemu To i Owo, Tygodnikowi Pułtuskiemu, Tygodnikowi Nowodworskiemu, Gazecie Powiatowej, telewizji LTV, Gazecie Miejscowej.
Do zobaczenia za rok.
Zenon Durka
dyrektor MOK Legionowo
Program I edycji festiwalu
6 X 2016, godz. 18.00
MOK Legionowo, ul. Targowa 65
Warsztaty jazzowe - Gitara, improwizacja, jazz
prowadzący: Krzysztof Ścierański
7 X 2016, godz. 18.00
MOK Legionowo, ul. Targowa 65
Warsztaty jazzowe - Arkana jazzowej improwizacji
prowadzący: Lech Szprot
13 X 2016, godz. 16.00
dziedziniec legionowskiego ratusza
Jazz w plenerze
Koncert zespołu Vistula River Brass Band
wstęp wolny
13 X 2016, godz. 19.00
MOK Legionowo, ul. Norwida 10
Projekcja filmu "Był jazz" Feliksa Falka i forum dyskusyjne
Koncert prezentujący efekty warsztatów jazzowych - Jazzowe improwizacje
wstęp wolny
11 - 31 października 2016
Galeria Sztuki Ratusz, Legionowo, ul. Piłsudskiego 41
Wystawa "Cały mój jazz" - zdjęcia Jarosława Wierzbickiego
wstęp wolny
7 - 20 października 2016
Galeria Sztuki Ratusz, Legionowo, ul. Piłsudskiego 41
Wystawa "Sceniczna muzyka Krzysztofa Komedy" - zdjęcia i dokumenty udostępnione przez Bibliotekę Narodową
wstęp wolny
14 października, godz. 19.00
sala widowiskowa w legionowskim ratuszu, ul. Piłsudskiego 41
Jazz Jam. Legionowo - inauguracja
- Lora Szafran z programem "Droga do Ciebie"
- zespół Skicki-Skiuk
15 października, godz. 19.00
sala widowiskowa w legionowskim ratuszu, ul. Piłsudskiego 41
Jazz Jam. Legionowo - Dzień Komedy "Wielcy trzydziestoletni"
- Włodek Pawlik Trio
- pianista Miłosz Wośko